Bobilo
Proč Bobilo.
My sami jsme spotřebiteli mnoha produktů a stejně jako Vy nemáme rádi, když nás někdo vodí za nos. Když se nás snaží obelhávat či uvádí zavádějící informace jen proto, aby nás přesvědčil ke koupi jeho produktů. Máme rádi upřímnost a raději slyšíme pravdu, přestože se nám někdy nemusí úplně líbit. My jedeme na rovinu! Už dost plenkám prodávaným českými firmami pod různými více či méně českými názvy! Výrobky těchto firem jsou vydávány za české, ačkoliv jsou vyráběny v Číně nebo někde jinde daleko na východ od naší vlasti. Dost zcela běžným plenkám, které jsou často popisované jako "ekoplenky" a prodávané za nehorázně vysokou cenu. Dost nebezpečným plenkám velkých zahraničních firem, které způsobují našim milovaným dětem zdravotní potíže. Jsme tu my, česká firma Bobilo a naše opravdu české plenky, skutečně vyráběné v České republice. Nenechte se dále obelhávat a přečtěte si celou pravdu jak se věci mají. Jsme jiní, jsme BOBILO!
Vlastnosti a složení plen Bobilo:
1) Výroba
Výrobou našich plen jsme pověřili renomovanou českou firmu Drylock Technologies s.r.o. z Hrádku nad Nisou. Díky dlouholetým zkušenostem a vysoké technologické úrovni výroby je zaručena maximální kvalita a bezpečnost výrobků. Proces výroby je důkladně kontrolován a výrobky jsou průběžně testovány za účelem zachování deklarovaných vlastností. Rozsáhlé technologické zázemí umožňuje kontinuální inovace výrobků a neustálé zlepšování jejich vlastností.
2) Materiály
Složení našich plen Bobilo je následující:
Savé jádro a tělo plenky je tvořeno netkanou textilií, dřevnou buničinou (celulózou), SAP práškem (jde o super-absorpční polymer, který se používá např. i v zahradnickém substrátu pro zadržení vody, částečně pohlcuje také pachy, SAP je netoxický a zdravotně nezávadný) a polyethylenovou vodonepropustnou ale zároveň prodyšnou membránou (LDPE).
Lepicí pásky jsou vyrobeny z Polypropylenu a netkané textilie, pružné lemy (gumičky) jsou z Lycry.
Materiály používané při výrobě pocházejí primárně z Evropy - především z ČR, Německa, Itálie a Francie.
Spolu s výrobcem se snažíme o co nejmenší zatěžování životního prostředí, proto preferujeme materiály z lokálních a pokud možno obnovitelných zdrojů. Například i energie používaná ve výrobním závodě je označována jako "zelená", což znamená, že pochází 100% z přírodních a obnovitelných zdrojů (voda, slunce, vítr).
3) Ekologie
Ekologie dětských jednorázových plen je často diskutované téma o kterém koluje mnoho zavádějících a ne zcela pravdivých informací. Materiál použitý na výrobu naší plenky je z cca 70% rozložitelný (v ideálních podmínkách), ale naše plenky jsou s ohledem na přírodu především vyrobené. Plenky neobsahují škodliviny jako chlór, latex, parfémy a při jejich výrobě je brán ohled na životní prostředí (použitá energie i materiály z obnovitelných zdrojů, krátké distribuční cesty, recyklovatelný obal, snížený obsah celulózy). Bohužel, na trhu opravdu neexistuje plenka, která se v běžných podmínkách v praxi úplně rozloží. Na základě našich osobních poznatků a zkušeností jsme zjistili, že dochází k velice časté dezinformaci ohledně rozložitelnosti plen. Pro úplné rozložení totiž neexistují vhodné podmínky, protože pokud je plenka umístěna na skládku, je udusána dalším odpadem a chybí jí pak dostatek vlhka, tepla a vzduchu. V takovém prostředí má problém s rozkladem i obyčejný novinový papír (rozkládá se pak až sto let). Navíc, pojem rozložitelnosti plen je matoucí i kvůli faktu, že velké množství použitých plen u nás končí ve spalovnách. Proto jsou naše pleny vyrobeny z takových materiálů, aby hořely "čistě" s co nejmenší zátěží pro životní prostředí.
Dalším častým dotazem ohledně jednorázových plen je jejich kompostovatelnost. Kompostovat dětské plenky (je jedno, zda jsou propagovány jako ekologické či nikoliv) se zásadně nedoporučuje. Každá jednorázová plenka obsahuje určité množství plastových částeček (gumičky, lepící pásky a membránu), které jsou hůře rozložitelné. Navíc dětská moč a stolice jsou hodně agresivní složkou a tudíž pro kompost nevhodné. Pokud se na kompost umístí jedna nebo několik plen, rozkládat se postupně budou, ale pokud by na kompost přišly všechny použité plenky každý den, byl by jimi kompost zahlcen a nefungoval tak jak má. Pro lepší rozklad plenky na kompostu je také důležité nebalit ji klasicky do balíčku, ale umístit ji tam co nejvíce rozprostřenou, aby mohly materiály pracovat.
Pro recyklaci dětských plen u nás v ČR bohužel nejsou ještě žádná technologická zařízení. Ve světě již několik takových zařízení existuje ale vše je ještě na začátku vývoje a proces recyklace je hodně nákladný a ne moc efektivní. Věříme, že v budoucnu dojde v tomto ohledu k posunu a situace se zlepší. Momentálně je tedy nejlepším způsobem likvidace použitých plen vyhození do běžného směsného odpadu, kdy poté je tento odpad odvezen buď na skládku nebo v lepším případě do spalovny. Způsob likvidace odpadu v dané lokalitě je v kompetenci jednotlivých krajů a závisí hlavně na vzdálenosti skládek a spaloven.